6 paź 2014

Dlaczego video marketing jest tak ważny w roku 2014?

To trend czy rzeczywistość?

Video marketing to jeden z wiodących trendów w marketingu internetowym w 2014 roku. Dzięki połączeniu tekstu, dźwięku, obrazu i ruchu jego siła oddziaływania staje się ogromna. Drugą zaletą jest interaktywność takiej reklamy, co umożliwia pełne wykorzystanie potencjału mediów społecznościowych.

Warto pochylić się nad badaniami, które udowadniają niewątpliwą skuteczność i rosnącą popularność video marketingu:

1. Rosnące statystyki użytkowników nie kłamią. Sięgnijmy do tych z USA, gdzie rodzą się trendy marketingu w sieci. Według badań ReelSEO 41% dorosłych w Stanach Zjednoczonych ogląda filmiki w sieci. Co minutę na YouTube dodawanych jest 25 godzin nowych materiałów video93% z 600 specjalistów z branży wykorzystywało treści video w 2013 roku, a 82% uznało je za skuteczne.

2. Więcej i szybciej. Dostosowując się do aktualnego modelu konsumpcji informacji, video marketing staje się odpowiednim narzędziem komunikacji – dostajesz jasny, czytelny i krótki przekaz, który świetnie sprawdza się także na urządzeniach mobilnych.

3. Idąc za ciosem, dynamicznie rozwijające się aplikacje mobilne do udostępniania i odtwarzania video pozwolą jeszcze w większym stopniu wykorzystać video. W latach 2012 i 2013, przeciętny czas spędzony na oglądaniu filmików podwoił się na telefonach komórkowych i potroił na tabletach.

4. Użytkownicy zmęczeni komunikatami tekstowymi, chętnie sięgają do tzw. filmów wyjaśniających (explainer videos). Ten coraz chętniej wykorzystywany trend opowiadania historii poprzez film animowany lub historię prezentowaną przez prawdziwych ludzi, robi prawdziwą furorę. W szczególności startupowcy powinni uwzględnić video marketing w swojej strategii. Bardzo często te wdzięczne, krótkie i zabawne materiały potrafią skutecznie sprzedać produkt lub usługę albo co najmniej zaintrygować potencjalnego klienta. Warto zobaczyć listę 10 explainer videos stworzonych przez startupy, które mogą być dla marketingowców wzorcem: https://econsultancy.com/blog/64075-10-startup-explainer-videos-i-actually-enjoyed#i.fwfufn9l2ebgvj

Jakie formy video warto poznać i wykorzystać w swojej strategii marketingowej? Kilka sprawdzonych formatów może zapewnić Ci większe zaangażowanie użytkowników, udostępnianie materiału dalej, dzięki czemu więcej osób pozna Twój produkt lub usługę. Weź pod uwagę: prezentacje produktów, film o „firmie”, poradniki i instruktaże (samouczki), opinie klientów i znanych osób, wywiady, animacje.

Choć wykonanie dobrej jakości video, to większy nakład środków i czasu, to warto przetestować czy w obszarze Twojej działalności ma on sens. Część użytkowników, wzrokowców, może docenić Twoje starania i chętniej będzie śledzić na przykład stworzony przez Ciebie tutorial video niż kolejną, nawet dobrze sformatowaną i przejrzystą instrukcję.