31paź2014

Aktualizacja Pirate 2.0 – piraci znów pod lupą Googla

Nie tak dawno głośno było o aktualizacjach algorytmów Pingwin oraz Panda. Ich skutkiem było obniżenie pozycji stron prowadzących działania pozycjonerskie niezgodnie z wytycznymi Google oraz karanie witryn z treścią o niskiej jakości. Przyszła również pora na serwisy udostępniające nielegalne pliki.

Wprowadzając aktualizację Pirate 2.0 Google potwierdził, iż nie ma zamiaru ustąpić pola piratom internetowym. Algorytm Pirate powstał w 2012 roku. Jego zadaniem jest degradacja w wynikach wyszukiwania serwisów udostępniających nielegalne pliki. Głównie chodzi tu o nielegalne oprogramowanie, filmy czy muzykę. Również witryny linkujące do nielegalnie publikowanych treści padły ofiarą algorytmu, np. Torrenty.

 

Kto skorzystał na aktualizacja Pirata?

 

Właścicieli praw autorskich z pewnością cieszy fakt, iż dzięki ostatnim działaniom Google mogą sami zgłaszać strony publikujące nielegalne materiały. Analizując zgłoszenia algorytm piratealgorytm podejmuje decyzję o usunięciu danego adresu URL z wyników wyszukiwania, bądź nie. Rozpatrywane jest wiele czynników, np. częstotliwość zgłoszeń. Jeśli ilość zgłoszonych stron określonej witryny jest relatywnie wysoka, ale niewielka w stosunku do ogólnej liczby zaindeksowanych podstron to cała strona nie jest usuwana z wyników wyszukiwania. Po wprowadzeniu aktualizacji algorytm jest jednak bardziej czuły. Od teraz mniejsza liczba zgłoszeń może okazać się wystarczająca do ukarania całej witryny.

 

Jak pokazuje Raport przejrzystości użytkownicy aktywnie korzystają z możliwości otrzymanych od Google. Tygodniowo do usunięcia zgłaszanych jest kilkadziesiąt tysięcy domen i kilkadziesiąt milionów adresów URL.

 

Jak polski Internet zareagował na aktualizację?

 

W skutek działań Google zdecydowanie rzadziej natrafimy w wynikach wyszukiwania na serwisy takie jak darkwarez.pl, chomikuj.pl czy peb.pl. Serwisy te oraz im pochodne zostały zdegradowane w rankingu. Ponadto szczególnej analizie poddane będą wyszukiwane frazy zawierające frazy kluczowe takie jak "pobierz", "za darmo" lub "zobacz".

Aktualizacja Pirate 2.0 wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli praw autorskich. Czy jednak zatrzyma to piratów internetowych? Z pewnością nie. Kwestią czasu pozostaje zapewne kontrofensywa pirackich serwisów na atak Google.